web analytics

Belarus Üniversite ve Konaklama Fırsatları

Belarus Üniversite

Belarus Üniversite

Belarus üniversite listesinde ilk akla gelen üniversitelerde Belarus Devlet üniversitesi ve Belarus Devlet Pedagoji ( Maxim Tank) Üniversitesi gelmektedir. Üniversiteler genellikle Minsk’te bulunmaktadır.

Belarus Devlet Üniversitesi

Belarus Devlet Üniversitesi eğitim, bilim, kültür ve inovasyon merkezidir. 30 Ekim 1921 yılında Belarus Minsk’te kurulmuştur. Eğitimler tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak verilmektedir. Belarus Devlet Üniversitesi eğitim dili Rusça ve Belarusça olarak verilmektedir. Yıllık eğitim sistemi iki dönemden oluşmaktadır. Müfredat ise teorik ve uygulamalı olarak yapılır. Öğrenciler her dönem yazılı ve sözlü sınavlara katılır. Öğrencilerin girmiş olduğu sınavlar ise 10 puanlık sistem üzerinden değerlendirilmektedir. Türkiye’de olduğu gibi akademik yıl sınavları güz ve bahar dönemleri olarak ayrılır.

Belarus Devlet Üniversitesine her yıl hazırlık eğitimi için yüzlerce yabancı öğrenciler başvurmaktadır. Yabancı öğrenciler tarafından tercih edilen üniversitelerin başında yer alır. Burada hazırlık fakülte fiyatı ve bölüm fiyatları diğer üniversitelere göre biraz daha yüksektir. Yalnız Türk öğrencilerimiz tarafından Filoloji Fakültesi tercih edilir. Rus Dili ve Edebiyatı – Tercümanlık bölümü en çok popüler bölümler arasında bulunur.

Üniversitenin rektörlük ve yönetim binası şehir merkezinde bulunur. Fakülteler bir kampüs içerisindedir genellikle. Üniversite eğitimlerinin yanı sıra kısa süreli Rusça dil Kursları da düzenlenmektedir. İstek ve talep doğrultusunda yılın belli zamanlarında açılır. Eğitim kalitesi ile tüm Dünya’ya adını duyurmuştur. Böylece öğrenciler tarafından tercih edilen üniversitelerin başında yer alır.

Belarus Devlet Pedagoji Üniversitesi

Belarus Devlet Pedagoji Üniversitesi 1914 yılında Minsk’te kurulmuştur.  Belarus’un en eski yükseköğretim kurumlarından birisidir. En büyük üniversitelerdendir. Belarus Devlet Pedagoji Üniversitesinde 12 bölüm bulunmaktadır. Diller alanında, matematik, kimya, coğrafya, tarih ve psikoloji bölümlerinde lider bir üniversitedir.  Genellikle eğitimler 5 yıl sürmektedir. Bünyesinde bulunan ölümleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yabancılar için hazırlık bölümü
 • Okul öncesi öğretmenlik
 • İlkokul eğitim bölümü
 • Fizik ve matematik bölümü
 • Tarih bölümü
 • Fen bilgisi bölümü
 • Psikoloji bölümü
 • Sosyal bilimler bölümü
 • Sosyal-Pedagojikal teknoloji bölümü
 • Filoji bölümü
 • Estetik eğitim bölümü

Belarus Üniversite ve Konaklama

Yurtlar Üniversite yerleşkeleri sınırları içerisinde yer alır. Üniversite yurtlarında iki ayrı konaklama seçeneği bulunur. Bunlardan biri oda diğeri ise blok şeklidir. Oda konaklama 2-3-4 kişi aynı odada kalabilir. Koridorda bulunan ortak tuvalet ve banyoyu kullanırlar. Blok odalar ise yan yana 2 odadır. Odalara ait tuvalet ve banyo bulunur. Yurtların her katında mutfak bulunur ve böylece öğrenciler kendi yemeklerini yapma şansını bulurlar. Ayrıca her katta çamaşır odaları vardır. Öğrenciler burada çamaşırlarını rahatlıkla yıkayabilir. Öğrenci yurtlarında ısınma problemi yoktur. Kış aylarının uzun olmasından dolayı Belarus üniversite yurtlarında kalorifer 7 ay kesintisiz olarak çalışır.

Belarus Rusça Dil Kursu
Belarus Üniversite Yurtları

Yurtların giriş çıkış saatleri vardır. Öğrenci giriş ve çıkışları görevliler tarafından takip edilir. Yurtların temizlik işleri ise görevliler tarafından yapılır.

Belarus Üniversite eğitimi almak ve yurtlarında konaklamak için danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Kaliteli eğitim alarak kariyer sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
İletişime Geç
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?