web analytics

Belarus Üniversiteleri ve Okullar

Belarus Üniversiteleri

Belarus Üniversiteleri

Belarus üniversiteleri, çoğunlukla başkent Minsk’te yer alır. Belarus’ta yıllık 6000’binden fazla öğrenci yükseköğrenim kurumlarında ve üniversitelerde eğitim almaktadır. Ülkede üniversite okumak için üniversite sınavına girmek zorunluğu yoktur. Belarus üniversiteleri son yıllarda pek çok yabancı öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Çok tercih edilmesinin birçok sebebi vardır.

  • Belarus’ta yaşam koşullarının ekonomik olması başta gelir.
  • Ülkede üniversite eğitimlerinin kaliteli olması.
  • Üniversite sınavına girme zorunluluğunun olmaması.
  • Güvenlik önlemlerinin sıkı olmasından dolayı.
  • Belarus’un anadilinin Rusça olması.
  • Üniversite eğitimlerinin Rusça dilinde verilmesi.
  • Ülkede ırkçılığın olmaması.
  • Belarus üniversitelerinde alınan diplomanın YÖK tarafından kabul görülmesi.
  • Nüfus yoğunluğunun çok fazla olmaması.
  • Muhteşem doğal güzellikleri.

Belarus’ta Çok Tercih Gören Üniversiteler

Belarus Devlet Üniversitesi Belarus’un en temel üniversitesidir. 30 Ekim 1921 yılında kurulmuştur. Üniversitenin bünyesinde 20 fakülte bulunur. Dünya sıralamasında 354. Sırada yer alır. Lisans öğrencileri için ekstra kayırt koşulu yoktur. Lise diploması ile öğrencilerin üniversiteye başvurmaları yeterli şarttır. Hazırlık Rusça sınıflarını başarı ile bitiren öğrenciler lisans programlarına devam edebilir. Hazırlık fakülteleri Türkiye’de olduğu gibi eylül-ekim aylarında başlar. Haziran ayı ortalarında biter. Sıkı bir Rusça eğitim ile öğrencilerin üniversite eğitimlerinde zorlanmayacakları dil seviyesine ulaşırlar. Belarus Üniversitelerinde devamsızlık oldukça önemli bir unsurdur. Yazılım ve matematik fakülteleri ise üniversitenin en popüler bölümlerindendir. Belarus yazılım konusunda büyük yatırımlar yapmış bir ülkedir. IT teknolojileri olarak bilinen bölüm için tüm Dünya’dan talep görmektedir. Yazılım alanında birçok farklı dalda eğitim vermektedir. Belarus Devlet Üniversitesinde katılabileceğiniz programları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Belarus Üniversiteleri
Belarus Üniversiteleri

Hazırlık Rusça sınıfları (Lisans, yüksek lisans, doktora için)
Lisans eğitimi
Master ve Doktora
Kısa ve uzun süreli Rusça dil kursları

Minsk Devlet Dil Üniversitesi

Minsk Devlet Dil Üniversitesi, (MGLU) 1948 yılında Minsk’te kurulmuştur. Pedagoji Enstitüsü Yabancı Diller Fakültesi olarak kurulmuştur. Halk dilinde ise “İNFAZ” olarak bilinir. Günümüzdeki adını ise (Minsk Devlet Dil Üniversitesi) 1993 yılında almıştır. Belarus Cumhuriyetine çok sayıda tercüman ve öğretmen kadrosu kazandırmış bir üniversitedir.

Minsk Devlet Dil Üniversitesi’nin yaklaşık 53 yabancı üniversite ve programları ile eğitim anlaşmaları bulunur. Bu üniversiteden mezun olan öğrenciler yabancı büyükelçiliklerde ve dışişleri bakanlığında, devlet kurumlarında ve uluslararası bölümlerde çalışma fırsatını yakalarlar. Üniversitede Rusça bölümü 1979 yılından bu yana aktif olarak faaliyet göstermektedir. Üniversitede yabancı öğrenciler için kısa ve uzun vadeli Rusça dil kursları düzenlenmektedir.

Minsk Devlet Dil Üniversitesinde, (MGLU)pedagogların ve tercümanların eğitimi için 14 dilin öğretildiği 9 fakülte bulunmaktadır. Bu diller şunlardır: Rusça, İngilizce, Almanca, Fransızca, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Türkçe, İsveççe, Çekçe, Lehçe, Arapça, Çince, Hollandaca dilleri öğretilmektedir. Üniversiteni iki adet yurdu bulunmaktadır.

Belarus’ta üniversite okumak için davetiye ve vize süreçleri nedeniyle erken kayır işlemleri çok önemlidir. Üniversiteye başvurular ise iki ay öncesinde yapılmalıdır.

Belarus Eğitim firması aracılığı ile Belarus’ta çok tercih edilen üniversitelerde eğitim almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlarınızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
İletişime Geç
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?