web analytics

Belarus Üniversitelerinde Eğitim

Belarus Üniversitelerinde Eğitim

Belarus Üniversitelerinde Eğitimi ve Kayıtları

Belarus üniversitelerinde eğitim, almak için Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Sadece lise diploması ile başvurabilirsiniz. Belarus Üniversite eğitimleri Türkiye’de olduğu gibi genellikler 4 yıl sürmektedir. Yalnız diş hekimliği ve eczacılık gibi bölümler 5 yıl sürer. Ülkemizde ve Avrupa Birliğinde olduğu gibi tıp okuyan öğrencilerin eğitimleri ise 6 yıl sürmektedir. Ayrıca bu eğitim sürelerine dil hazırlık süreleri dahil değildir.

Dünya sıralamasında yer alan başta Belarus Devlet Üniversitesi ve benzeri birçok Üniversitede lisans ve lisansüstü eğitimlere katılabilirsiniz. Belarus Eğitim firması olarak Doğu Avrupa’nın güzel coğrafyasında bulunan Beyaz Rusya’da Üniversite eğitimi almanızı sağlıyoruz. Belarus’un anadili Rusçadır. Dolayısıyla eğitimlerde Rusça olarak verilmektedir. Yalnız bazı bölümlerde ise İngilizce eğitim verilmektedir. Lisans programlarında sadece ekonomi fakültesi İngilizce eğitim vermektedir.

Belarus Üniversitelerinde Eğitim
Belarus Üniversitelerinde Eğitim ve Konaklama

Belarus Üniversitelerinde eğitim almanın en önemli şartı ise Rusça bilmektir. Bundan dolayı üniversite yönetimi tarafından öğrenciler sınava tabi tutulur. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler başvurulan üniversitenin eğitime devam eder. Rusça hazırlık eğitimi bir okul dönemi devam etmektedir. Yükseköğrenim programlarında başarılı olmak devam etmek için şarttır. Yalnız Belarus’ta üniversite eğitimini için eğitim almak istediğiniz üniversitenin hazırlık eğitimi almak zorunlu değildir. Belarus’ta hazırlık eğitimi alıp başarı diploması almak, Belarus’ta üniversite eğitimi için yeterli olacaktır. Belarus üniversitelerinde alınan diplomalar Rusça ve İngilizce olarak düzenlenir. Belarus’taki üniversitelerin diplomaları Avrupa’da ve Türkiye’de YÖK tarafından kabul edilmektedir.

Belarus Üniversitelerinde Konaklama İmkanı

Belarus’un Üniversiteleri özellikle başkenti Minsk’te yoğunlaşmıştır. Beyaz Rusya güvenlik önlemleri ve eğitime verdiği önemle tüm Dünya’ya adını duyurmuş ülkeler arasındadır. Belarus’un neredeyse her köşesinde üniversite, öğrenci yurtları ve dengi kurumlar bulunmaktadır. Başkent Minsk’te 30’un üzerinde üniversite ve dengi eğitim kurumu vardır. Son yıllarda Türkiye’den ve Dünya’dan Belarus’ta üniversite eğitimi almak popüler hale gelmiştir.

Avrupa standartlarına ve Türkiye’ye göre eğitim maliyetleri, öğrenci yurtları, konaklama masrafları daha düşük maliyetlidir.

Belarus üniversiteleri özellikle yüksek lisans ve doktora programlarında lider bir ülkedir. Bu üniversitelerin başında Belarus Devlet üniversitesi gelmektedir.

Yurtlarda iki ayrı konaklama şekli vardır.  Birincisi Belarus’ta öğrenci yurtları blok odalar şeklidedir. Odalara ait tuvalet ve banyolar bulunmaktadır. İkinci konaklama şekli ise bir odada 2-3-4 öğrenci aynı odada kalabilirler. Bu öğrenciler koridorda bulunan ortak tuvalet ve banyoyu kullanabilirler. Her katta mutfak bulunur ve böylece öğrenciler kendi yemeklerini yapma fırsatını bulur. Ayrıca yurt binasında ya da yakınında kantin ve yemekhaneleri bulunur. Öğrencilerin uygun fiyatlarla yemek yeme imkânı olur.

Yurt giriş çıkışlar görevliler gözetiminde olup saatleri tabidir. Öğrenci yurtlarının temizlik işleri yurt görevlileri tarafından yapılmaktadır. Nevresimleri haftalık olarak değiştirilmektedir.

Belarus’ta üniversitelerinde eğitim almak için Belarus eğitim firması danışmanlarımızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Belarus üniversitelerinde eğitim hakkında bilgi için şirketimizi arayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
İletişime Geç
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?