web analytics

Belarus’ta Eğitim

Belarus'ta Üniversite Okumak

Belarus’ta Eğitim ve Sosyal Hayat 

 

Belarus’ta eğitim, sosyal ve kültürel hayatın yanı sıra güvenli bir ülke olan Belarus’ta eğitime önem veren ülkelerden birisidir. Beyaz Rusya olarak ta bilinmektedir. Doğu Avrupa ‘da bulunan bir devlettir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bağımsızlığını ilan etmiştir. Yani eski Sovyetler birliği ülkesidir.

Belarus Devlet Üniversitesi Başkent Minsk’te yer alır. 1923 yılında kurulan üniversite Belarus’un en temel üniversitedir. Şehrin farklı bölgelerinde ise 17 fakültesi bulunmaktadır. Günümüzde 2348 öğretim üyesi görev yapmaktadır.

Belarus Devlet üniversitesi, yabancı öğrencinin “hazırlık fakültesi” eğitimi için başvurdukları üniversitelerin başında yer alır. Yalnız hazırlık fakültesi ücreti ve bölüm ücretlerinden dolayı diğer üniversitelere göre yüksektir. İsminin bilinirliği ve eğitim kalitesinden dolayı özellikle Türk öğrencileri tarafından çok tercih edilen üniversitelerdendir. Burayı tercih eden Türk öğrencilerimiz Filoloji fakültesini tercih ederler.  Burada Rus dili ve Edebiyatı – Tercümanlık bölümünü seçmektedirler.

Rektörlük ve yönetim binaları şehir merkezinde bulunan Belarus Devlet Üniversitesinin fakülteleri genellikle kampüs içerisindedirler. Şehir merkezinin çeşitli bölgelerinde üniversite öğrenci yurtları bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler içinde ayrılmış öğrenci yurtları bulunur. Böylece yabancı öğrencilere konaklamaları için fırsatlar sunulur.

 

Belarus’ta Eğitim

Belarus Devlet üniversitesi, üniversite eğitiminin yanı sıra kısa süreli Rusça dil Kursları düzenlemektedir. Bu kurslar talepler üzerine yılın belli dönemlerinde açılmaktadır. Yalnız öğretmenlerin uzmanlığı ve eğitim kalitesinden dolayı tercih edilen öğrencilerin büyük çoğunluğu üniversite öğrencileri oluşturmaktadır.

Belarus Cumhuriyeti’nde hepsi saygın ve alanında profesyonel üniversiteler yabancı öğrencilere kapılarını açıyor.  

Belarus’ta Eğitim Alınacak Belli Başlı Üniversiteler

Belarus Devlet Üniversitesi
Minsk Devlet Dil Üniversitesi
Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi
BaranovicçDevlet Üniversitesi
Belarus Devlet Tıp Üniversitesi
Devlet Pedagoji Üniversitesi
Belarus Teknoloji Üniversitesi
Brest Devlet Teknik Üniversitesi
Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi
Brest Devlet Üniversitesi
Belarus Devlet Bilişim ve Radyo Elektronik Üniversitesi
Grodno Devlet Tıp Üniversitesi
Grodno Devlet Yanki Kupalı Üniversitesi
Vitebsk Devlet Tıp Üniversitesi
Gomel Devlet Tıp Üniversitesi

Belarus’ta üniversite eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Yani üniversite sınav stresini yaşamadan Belarus’ta eğitim alabilirsiniz. Yalnız lise diplomanız ile başvurmanız gerekmektedir. Belarus’ta eğitimler genel olarak anadili olan Rusça dili ile verilmektedir. Üniversitelerin çoğunluğu Başkent Minsk’te bulunmaktadır.  Ama bazı bölümleri İngilizce olarak ta alabiliyorsunuz. Belarus’ta alınan üniversite diplomalarının neredeyse hepsinin Türkiye’de geçerliliği vardır.

Minsk’te dil ve üniversite eğitimi almak için Belarus Eğitim Firması danışmanlarımız ile +90 532 390 57 38 nolu telefon ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece daha fazla bilgi edinebilirsiniz.  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
İletişime Geç
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?