web analytics

Belarus’ta Üniversite Eğitimi ve Belarus Üniversiteleri

Belarus’ta Üniversite Eğitimi

Belarus’ta Üniversite Eğitimi

Belarus’ta üniversite eğitimi alabilmek için ülkemizde yapılan üniversite sınavına girme zorunluluğu yoktur. Lise diploması ile Belarus Üniversitelerine başvurmanız yeterli olacaktır. Türkiye’de üniversite okuyabilmek içinse üniversite sınavına girip belli başarı elde etmek zorundasınız. Üniversiteye alınacak kontenjana girmiş olması gerekmektedir. Milyonlarca öğrencinin girdiği üniversite sınavında başarı elde edilemeye bilmektedir. Bunun bilincinde olan deneyimli firmamız Belarus’ta eğitim almak isteyen adaylarımıza sınav stresi yaşamadan eğitim almanıza yardımcı olacaktır. Kariyerinize ve iş hayatınıza büyük katkı sağlayacak yurtdışı Rusça dil eğitimi için en ideal Ülke Belarus’tur.

Belarus devlet üniversitesi Belarus’ta en büyük üniversitedir. 30 Ekim 1921 yılında kurulmuştur. Üniversitede 40 binden fazla öğrenci eğitim almaktadır. Eğitim alan öğrencilerin 2700 tanesi yabancı öğrencilerden oluşmaktadır. 2. Dünya savaşında BSU’nun tüm binaları yıkışmış, kütüphane ve laboratuvarları yağmalanmıştır. Günümüzde BSU’da yaklaşık olarak 3 bin öğretim üyesi görev yapmaktadır. Üniversitenin kendine ait 12 fabrikası bulunmaktadır. Teknolojisini kendi üreten bir üniversitedir. Ayrıca kendisine ait radyo be gazetesi de vardır. Dünya sıralamasında ise 354. sırada yer alır.

Belarus eğitim sistemi içerisinde Rusça ve Belarusça olamak üzere iki resmi dil kullanılmaktadır. Belarus üniversite ve yükseköğretim kurumlarında 6000 binden fazla yabancı öğrenciler eğitim almaktadır. 

Belarus’ta Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgiler

Belarus’ta üniversite eğitimi, Belarus Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerini bünyesinde bulundurmaktadır. Başta başkent Minsk olmak üzere Belarus Üniversiteleri, akademik kadroları, başarı ve potansiyelleri ile tüm Dünya’ya adını duyurmuştur.

Minsk Devlet Dil Üniversitesi, Minsk Teknik üniversitesi gibi birçok üniversite günümüzde Dünya’nın her bir köşesinden gelen binlerce üniversite öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Belarus üniversiteleri tıp alanında, mühendislik alanında, işletme alanında, ekonomi alanında, sanat alanında uzmanlaşmış birçok üniversite bulabilirsiniz.  Beyaz Rusya diye de bilinen Belarus Cumhuriyeti’nde her alanda bilgi edinebilirsiniz. Yalnız ülke çoğunlukla, matematik, fizik ve doğa bilimleri alanındaki iddialı bilimsel okulları ile tanınmaktadır.

Belarus Yükseköğrenim kurumlarındaki sözleşmeli eğitim fiyatları, Avrupa’daki üniversitelere kıyasla çok rekabetçidir. Ülkede sunulan üniversite eğitimi Batı Avrupa’daki eğitim kurumları ile eşdeğer seviyededir.

Belarus farkı ülkelerden farklı kültürlerden gelen binlerde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Eğitim kurumları uzun süreli eğitim tecrübelerinden ve yabancıların entegrasyonu için elverişli ortamdan gurur duyar. Ülkeye yeni gelen öğrenciler ve öğrenci toplulukları için denetleme programları bulunur.

Belarus’ta Üniversite Eğitimi Öncesi Rusça  Hazırlık Programı

Belarus’ta Üniversite eğitimi Dili Rusçadır. Beyaz Rusya üniversitelerinde eğitim almak isteyen ve yeteri kadar Rusça bilmeyenler için hazırlık sınıfları mevcuttur. Rusça bilmeyen öğrenciler üniversiteleri Rusça hazırlık sınıfı fakültelerine kayıt yaptırmaları gerekir. Hazırlık sınıfları 1 akademik yıl boyunca Rusça dil eğitimi almalıdırlar.

Hazırlık fakülteleri Rusça öğrenmek ve Belarus Cumhuriyeti’nin bir eğitim kurumunda seçtikleri programa kabul edilmeleri gereken konuları incelemek isteyen yabancıları kabul eder. 1 Akademik yıl süreli hazırlık fakültelerini başarı ile bitiren hazırlık öğrencileri Yükseköğrenim programına başvurmalarını sağlayan standart bir sertifika alırlar.

Hazırlık fakültelerinin başlangıç tarihleri Türkiye’deki eğitim başlangıcı gibi Eylül ayıdır. Yabancı öğrencilerin hazırlık fakültelerinin başvuruları her yıl Nisan- Ağustos ayları arasında kabul edilir.

Belarus’ta Üniversite Eğitimi – Belarus’un En Köklü Üniversiteleri  

Belarus Devlet Üniversitesi – Minsk

Devlet Tıp Üniversitesi – Minsk

Devlet Tarım Teknik Üniversitesi – Minsk

Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi – Minsk

Devlet Teknoloji Üniversitesi – Minsk

Devlet Ekonomi Üniversitesi – Minsk

Brest Devlet Teknik Üniversitesi 

Belarus Devlet Pedagoji ( Maxim Tank) Üniversitesi – Minsk

Belarus Devlet Bilişim ve Radyo elektrik Üniversitesi – Minsk

Devlet Sanat ve Kültür Üniversitesi – Minsk

Uluslararası Sakharoy Çevre Üniversitesi – Minsk

Belarus Devlet Ulaştırma Üniversitesi 

Minsk Devlet Dilbilim Üniversitesi 

Belarus’ta  Üniversite Eğitimi –  En Çok Tercih Edilen Bölümler

Belarus’ta üniversite eğitimi genellikle 4 yıl sürmektedir. Bazı bölümler ise 5 yıl sürmektedir. Türkiye’de olduğu gibi Belarus’ta tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri 5 yıl sürmektedir.  Bu eğitim sürecine dil hazırlık eğitimleri dahil değildir. Belarus’ta en çok tercih edilen bölümleri şu şekilde sıralayabilir. 

Filoloji fakültesi (En çok tercih edilen fakültelerden biridir.)

(Rus dili, Rus dili ve edebiyatı, İngilizce dili, Fransızca, Mütercim tercümanlık, Almanya, İtalyanca ve Çince)

Tarih fakültesi

Coğrafya fakültesi

Lojistik fakültesi

Ekonomi fakültesi (ekonomi, ekonometri, finans ve kredi)

Psikoloji ve Sosyoloji

Filozofi

Uluslararası ilişkiler

Turizm ve otelcilik

Gazetecilik

Fizik fakültesi

Kimya fakültesi (Eczacılık)

Biyoloji fakültesi

Uzay bilimleri

Nano teknolojileri

Belarus’ta sadece ekonomi fakültesi İngilizce eğitim vermektedir.  Diğer lisans bölümleri Rusça dili ile eğitim vermektedir.

Belarus’ta Üniversite Eğitimi Avantajları

Ülkemizde özel bir üniversitelerde eğitim almak için yüksek ücretler ödemek zorundayız. Belarus Üniversite Okumak Rusça Eğitim almak  konusunda büyük avantajlar sunan bir ülkedir. Belarus’ta daha uygun fiyatlar ödeyerek üniversite eğitimimizi de tamamlıyoruz. Ayrıca yerinde Rusça dil eğitimini de alabilirsiniz. Belarus’ta eğitim ve öğrenciye verilen değerlerden dolayı Belarus’ta Üniversite Eğitimi için yüksek rakamlarda ücret talep edilmemektedir. Belarus’ta eğitim almak isteyen öğrencilere ülke ayırımı yapılmadan ekonomik fırsatlar sunar. Hayalini kurduğunuz mesleğin eğitimini alabilirsiniz. 

Belarus’ta Üniversite Okumak firması olarak en kaliteli üniversite eğitimini almanızı sağlamaktayız.  Ayrıca dil öğrenme fırsatı da sunmaktayız. Anadili Rusça olan Belarus’ta dili en iyi şekilde öğrenebilirsiniz. Rusça Dünya’da en çok kullanılan diller arasındadır.

Belarus’ta Üniversite Eğitiminde Konaklama ve Yaşam

Belarus’daki yabancı üniversite öğrencileri üniversite yurtlarında konaklayabilirler. Yurtta kalmak istemeyen üniversite öğrencileri dairede kiralayabilmektedirler. Yalnız üniversite eğitimi alan öğrenciler için yurt konaklaması en ucuz konaklama seçenekindir. Belarus’ta tüm üniversiteler yabancı öğrencilerin konaklaması için yurtlar sağlamaktadırlar. Yurtlardaki odaların %65 kadarı 3- 4 kişilik odalardan oluşmaktadır. Ortak bir mutfağa ve banyoya sahiptir. Bazı yurtlarda ise oda blokları vardır. Blok odalarda iki oda bir mutfağı ve banyoyu paylaşırlar. Yurt odalarında ise çalışma masası, yatak, elbise dolabı ve kitaplık bulunur. Bu yurtlara üniversite eğitimi alan öğrenciler 40-50 dolar arası ücret ödemektedirler. Yurtların genelinde ise dinlenme odaları, spor salonları, kütüphane ve katin bulunur. Ayrıca güvenlik hizmeti de bulunmaktadır.

Sizlerin de hedefinde Belarus’ta üniversite okumak varsa danışmanlarımız ile görüşerek hedefinize en uygun üniversite ve bölüme kavuşabilirsiniz. Böylece hayalinizi de gerçekleştirmiş olursunuz.  

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
İletişime Geç
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?