web analytics

Belarus’ta Yaşam ve Üniversite Eğitim Fırsatları 

Belarus’ta Yaşam

Belarus’ta Yaşam

Belarus’ta yaşam, Türkiye’ye göre daha ekonomiktir. Nüfusunun az olmasından dolayı gürültü kirliliği, trafik sıkışıklıkları yoktur. Geniş caddeleri, yemyeşil parkları ve tarihi yerleri ile bütünleşmiş bir ülkedir. Güvenlik önlemleri ise oldukça sıkıdır. Güvenlik önlemlerinin sık olmasından dolayı suç oranı da çok düşüktür. Belarus’ta gecenin ilerleyen saatlerinde dahi rahatlıkla dolaşmanız mümkündür. Irkçılığın olmadığından yaşam kalitesi de yüksektir. Sosyal ve kültürel hayat oldukça zengindir. Yani Belarus huzur içerisinde yaşayabileceğiniz bir ülkedir.

Belarus’ta Yaşam Giderleri

Belarus’ta yaşam giderleri öğrenci yurtlarında ikamet eden bir aylık gideri ortalama 300-400 dolar civarındadır. Eğer öğrenciler evde kalmayı tercih ederler ise ev kiralayabilirler. Ayrıca bir ailenin yanında bir oda da kiralayabilmektedir. Belarus’un başkenti Minsk’te kira ücretleri 350 dolardan başlar. Diğer kent merkezlerinde ise daha uygun fiyatlarda ev kiralanabilmektedir. Kiralık ev arayanlar emlakçılar aracılığı ile evi kiralayabilirler.

Belarus’ta Yaşam  Sosyal Olarak Nasıldır?

Belarus’ta öğrencilerin çalışmaları devlet kanunlarından dolayı imkansız gibi ; şöyleki öğrenci vizesi ülke ülkede ikamet edenler aynı anda çalışma izin belgesi alması gereklidir ancak 2 vizeyi aynı anda alabilme imkanı olmadığı için öğrenciler eğitimleri bitmeden önce iş bulup çalışmaya başlamalarına izin verilmemektedir. Bundan dolayı öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirecek pek çok aktivite yapmaları da mümkündür. Minsk’te bale, opera, tiyatronun yeri başkadır. Fiyatları ise her bütçeye hitap etmektedir. Yalnız biletin 1 ay önceden alınması gerekmektedir. Uygun fiyatlardan yüksek fiyatlara doğru birçok spor kompleksi bulunur. Her gün istediğiniz kadar spor yapabilme şansına sahipsiniz. Paten pistlerinde buz pateni de yapabilir ve dans kurslarına da keyifle katılabilirsiniz. Belarus’ta sinema bilet fiyatları Türkiye’ye göre daha uygundur. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken bir husus vardır. Okul devamsızlıkları çok önemlidir. Devamsızlıkları %10 un üzerinde olan öğrencilerin vize iptali olabilir. Kanunlar Belarus’ta herkesi eşit olarak korur. Kanunlara uyarak keyifli vakit geçirebileceğiniz muhteşem bir ülkedir.

Belarus’ta Yaşam ve İklim Koşulları

Belarus’ta Yaşam ve İklim Koşulları Orman bakımından zengin bir ülkedir. Belarus Minsk’te yazları rahat ve parçalı bulutlu geçmektedir. Kışları ise uzun, karlı, dondurucu, rüzgârlı ve kapalı olarak geçmektedir. Ülkede ortalama hava sıcaklıkları -8 derece ile 24 derece arasında değişiklik göstermektedir. Kışın çok sert geçtiği dönemlerde hava sıcaklığı -19 dereceye düşmektedir. Yaz aylarının en sıcak dönemlerinde ise 29 dereceye sıcaklıklar yükselebilir. Yaz ayları ılık ve nemli geçer.

Belarus’un hava koşullarından dolayı Ülkemizden giden öğrencilerin yoğun olarak kış kıyafetlerini götürmelerini öneriyoruz. Soğuk bir ülke olmasından dolayı ülkenin tamamında doğalgaza dayalı merkezi ısıtma sistemleri bulunur. Öğrencilerin okulda, yurtta ya da evde ısınma problemi olmaz. 7/24 saat sıcak su imkanlarından yararlanabilirler.

Belarus Eğitim firmamız aracılığı ile sizlerde Belarus’ta yaşamak ve öğrenci olmak ister misiniz? +90 532 390 57 38 nolu telefonu arayarak danışmanlarınızdan bilgi alabilirsiniz.    

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
İletişime Geç
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?